Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ocak 2018

5 GHz Wifi Ne Anlama Gelir? Ne Durumlarda İşimize Yarar?

5 GHz Wifi Ne Anlama Gelir? Ne Durumlarda İşimize Yarar?

Günümüz bilgisayarlarında ve akıllı telefonlarda karşılaşmış olduğumuz konulardan biride Dual-Band Wi-fi özelliğidir. Bizde siz değerli okurlarımıza bu makalemizde 5 GHz wi-fi ne anlama gelir? Ne durumlarda işimize yarar? Sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Wi-fi seçeneği insanların kullanımına sunulduğu zamandan itibaren iki tane sürüm piyasaya sürülmüştü. Bir tanesi 802.11a ötekisi ise 802.11b olarak bilinmektedir. Aslında ilk zamanlarda müşteri portresine bakıldığı zaman 802.11b cihazları daha fazla satılıyor ve talep ediliyordu. Kurulum açısından da diğer 802.11a seçeneğine istinaden daha kolay olması kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilme sebeplerinden biri olarak gözükmektedir.

Bu bahsetmiş olduğumuz cihazlar 2.4Ghz hızına erişebilen bir sürümün cihazlarıdır. Ancak günümüz teknolojisinin de getirileri ile beraber 5GHz hızlı Wi-fi kullanımı oldukça yaygın bir şekilde gözükmektedir. 5GHz hız vadeden bu cihazlar 802.11n, 802.11ac olarak piyasada yerlerini almışlardı. İlk çıktığı zamanlarda yaklaşık olarak 600Mbps seviyelerine kadar hız sözü veren bu cihazlarda beklenilen seviyenin üstüne çıkıldı. Yaklaşık olarak 1 Gbps seviyelerinde bir hıza ulaşan 5 GHz cihazlarda eski sürümlere göre iki buçuk kat artış göze çarpmaktadır.

5GHz Wi-fi’nin Sağlamış Olduğu Avantajlar

5Ghz cihazların avantajlarından bahsedeceğimiz zaman ilk olarak belirtmek gereken bir şey var ise o da eski cihazlarda yaşanmakta olan ses sorunlarının yeni cihaz olan 5GHz cihazlarda gürültüyü sıfıra indirmesidir. 5Ghz cihazlar aracılığı ile yapılmakta olan veri aktarım hızı oldukça seviyelerde yer tutması ile beraber bağlantının kopma olasılığı da oldukça düşük seviyelerdedir.

HABERİN DEVAMI

5GHz cihazlar genel anlamda daha teknolojik daha hızlı olduğundan dolayı bu açıdan bakıldığında da siz internet kullanıcılarına oldukça hızlı ve rahat bir internet yaşantısı sunmaktadır.

Eski Wi-filerde gözükmekte olan bağlantı sıkıntıları, parazit gibi sıkıntılar yeni nesil 5GHz wi-filerde sizin yakanızı bırakmış olacaktır. Eski nesil wi-filerde yaşanan sıkıntılardan sonra piyasaya sürülen bu wi-filer internet kullanımı oldukça rahatlatmaktadır.

Yani açıkça belirtmek gerekir ise kullanıma geçeceğiniz bir 5GHz wi fi ile eski nesil cihazlarda yaşamış olduğunuz;

  • Bağlantı sıkıntıları
  • Gürültü problemleri
  • Parazit problemleri
  • Düşük batarya ömrü

Gibi problemlere bir son vermiş olacaksınız. Bir wi-fi kullanıcı olarak insanların başka ne istemesi beklenebilirdi? Şöyle bir durumda söz konusu, 5GHz wi-fiyi aldınız fakat bunu destekleyecek bir modeme ve bunun yanında 5GHz wi-fiyi kullanmak için bu cihazı destekleyecek bir Pc ya da telefona ihtiyacınız olacaktır.

Dememiz o ki eğer kullanmakta olduğunuz cihaz 5GHz Wi-fi’yi destekliyor ise fakat modeminiz destekliyor ise bu durumda siz 5GHz wi-fi’nin sağlamış olduğu hıza sahip olamayacaksınız.

Bu makalemizde sizleri 5 GHz Wi-fi konusunda bilgilendirmek istedik. Makalemiz hakkındaki soru veya görüşlerinizi yorum kısmından bizlere bildirmeniz yeterli olacaktır. Yorumunuzun en kısa sürede cevap alacağından hiç şüpheniz olmasın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz