Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Adobe Illustrator Programı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Adobe Illustrator Programı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Adobe şirketi tarafından üretilip geliştirilmiş olan bu program tam anlamı ile bir vektörel grafik düzenleyicisi olarak bilinmektedir. Bu Adobe Illustrator programı ile ilgili aklınızda bulunan birçok soruya bu makalemizde cevap vereceğiz. Programın amacı nedir? Nerelerde işime yarar? Gibi sorularınıza cevap olacak bir yazıyı siz değerli okurlarımız için yazdık.

Genel anlamda bir grafik düzenleme programı olarak bilinen Illustrator, içinde bulunmakta olan diğer düzenlemeler ile diğer farklı programlardan kendini ayrı bir köşede tutmayı başarıyor.

Grafik sektöründe kullanımı en çok olan program olarak bilinen Adobe ıllustrator bu alanda detaycı özellikleri ve vektörel çizim düzenleyicisi özellikleri de baz alınarak ön planda gözüküyor.

Geçmiş dönemlerde bir Freehand ve bunun yanı sıra Corel Draw hegemonyası gözükse de günümüz zamanında en çok kullanılan program ıllustrator olarak öngörülmektedir.

Adobe tarafından yapılmış olan bu uygulama vektörel çizimlerinizi dilediğiniz gibi yapabilir ve bu çizimlerinizi istediğiniz detaylar eşliğinde düzenleyebilirsiniz. Photoshop uygulamaları ile bir benzerliğe sahip olan bu uygulama Adobe tarafından yapılmış olan programlar arasından en önemli olanlarından bir tanesi olarak nitelendirilmektedir.

Adobe Illustrator ve Photoshop Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki program birbirine çok benzer olarak nitelendirilse bile aralarında oldukça farkta mevcuttur. Photoshop piksel baz alınarak üretilen bir çizim programı iken ıllustrator vektör tabanlı bir çizim programı olarak bilinmektedir. İki programın ortak olarak yapabildiği bazı detaylar bulunsa bile daha çok vektörel tabanlı bir program olan ıllustrator tercih edilmektedir.

HABERİN DEVAMI

Eğer neden vektörel tabanlı programlar daha çok tercih edilir diye merak ediyor iseniz, diyelim ki bir logo tasarlıyorsunuz. Bu logoyu düzenlemek istediğiniz zaman piksel tabanlı bir programda bozulmasına yol açmaktadır. Photoshop yöntemi de piksek tabanlı olduğundan dolayı bu gibi detaycılık gerektiren işlemlerde sizin işinize yaramaz hale gelir.

Ancak vektörel tabanlı bir program ile çizmiş olduğunuz herhangi bir şeyi dilediğiniz ölçüde şekillendirip, boyutlandırabilirsiniz. Şirketlerde genel olarak logo vs. işlemler yapacak iken vektörel çizim ile yapılmasını tercih etmektedirler. Bu yazıdan, ıllustrator oldukça üstün bir programdır gibi bir çıkarımda bulunmanızı tavsiye etmiyorum. Photoshop programının da ıllustratorden oldukça üstün olduğu alan seçimleri bulunmaktadır.

Adobenin bu vektörel çizim uygulamasını Windows ve MAC işletim sistemine sahip olan cihazlarınızda kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Adobenin geliştirmiş olduğu bu vektörel çizim programı, size her türlü detaycılığınızın karşılığını kaliteli bir şekilde veriyor. Uluslararası alanda kendini kanıtlamış olan bu program, profesyonel tasarımcılarında ilk sırasında yerini almaktadır.

Adobe ıllustrator programı sizin her türlü çizimlerinizde, çizim kalitesini koruyarak gerekli işlemlerinizi yapmanıza yaramaktadır.

Bu program içerisinde yer almakta olan fazlaca detaycı çizim düzenleyici etkili yöntemler vardır. Yapmak istediğiniz farklı çizimlerinizde üst seviye kalite ile size güzel bir çizim fırsatı sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz