Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

Android Telefondaki Virüsler Nasıl Anlaşılır

Android Telefondaki Virüsler Nasıl Anlaşılır

Android Telefondaki Virüsler Nasıl Anlaşılır

İnsanların tamamı ile internete yönelmesi durumunda bazı zararlı olabilecek durumlarla yani virüsler ile elbette karşılaşmıştır. Özellikle bazı virüsler vardır ki banka kartlarınızın şifrelerini görebilir. Haberiniz yokken virüsler tarafından banka bilgileriniz ele geçirilebilir. Bu zararlı içeriklerden kurtulmanın yolu elbet mümkündür. Fakat virüsler genel itibari ile Androidi tehdit etmektedir.

Bazı güvenlik şirketlerinin gözlemlerine göre Androidi hedef alan virüslerin giderek arttığı hatta bu güvenlik şirketlerinin hesaplamalarına göre 2012 yılından beri bu virüslerin %292 arttığı söylenmektedir. Yeni ve zararlı virüsler bu denli artmıştır ve bizleri tehdit etmektedir.

Bu istatistikleri Bidefender adlı bir güvenlik firması yapmıştır. Virüsler bir o kadar zararlı ve iyi düzenlenmiştir ki Android de saklanabilir ve kendini belli etmeden bilgilerinizi çalabilir. Bu virüsleri açığa çıkartmanın da elbet bazı programlar veya yollar ile öğrenmenin teknikleri vardır. Bu teknikler yazımızda anlatacağımız 5 adetten oluşacaktır. Hepimizin de bildiği üzere Android işletimi tüm dünyaya yayılmış ve oldukça popüler olan bir işletim sistemidir. Piyasada en çok kullanılan yazılım Androiddir. Bu durum Androidi hem çok mutlu etmekte hem de siber suçlar dolayısıyla oldukça rahatsız etmektedir.

HABERİN DEVAMI

Android kullanan kişilerin birçoğu bu tür yazılımlardan haberleri olmadığı için Android düzeyinde ki zararlı yazılımlardan da haberi olmaz. Güvenlikli bir sisteme nasıl erişeceğini de bilmez. Ancak bu virüsleri anlayabilmek içinde üst düzey bir yazılımcı olmaya gerek yok. Bazı durumlarda dikkat edeceğimiz şeyler vardır bunlara dikkat ettiğimiz durumda Andoridim de virüs var mı, yok mu öğrenebiliriz

Yazılım üreten uzmanlar Android işletim sisteminizde virüs olup olmadığını anlayabilmek için 5 yöntemi sizlere de öneriyor.

  • Özel numaralardan kısa mesajlar gelmektedir, Bunlar fark edilmek adına ayda sadece iki veya üç mesaj gönderirler. Bu mesajlarda tehlike olup olmadığınız anlaya bilmek için mesajı incelemek gerekir.
  • Ya da Cihazımıza e-posta ile gelebiliyor. Bunu anlayabilmek içinde aylık data kontrolü yapılmalıdır.
  • Pek çok yazılım batarya kullanımını arttırır. Cihazın bataryası erken tükeniyorsa, bu da bir virüs göstergesi olabilir.
  • Cihaz performansında azalma görüldüğünde şüphelenilebilir. Bu durumda yapılan ise temizleme programlarından yararlanarak cihazınızın yükünü hafifletmek.
  • Son problem ise telefonunuzun şebekesinin çok iyi çektiği yerde artık çekmemesi ve konuşmaların parazitli olması. Zararlı yazılımlara bu beş maddenin hepsi gösterebilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz