Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Eski Akıllı Telefonda Yeni Telefona Verileri Aktarmak

Eski Akıllı Telefonda Yeni Telefona Verileri Aktarmak

Sizlere yazımızda eski bir android cihazı Yedekleme yaparak nasıl yeni bir android cihaza tüm bilgiler ile geri yükleneceğini anlatacağızz. Günümüzde en mutlu olduğumuz zamanlardan birisi yeni bir telefon aldığımız zamandır bu olay her ne kadar heyecan uyandırsa da yeni telefona geçmemiz için bir adım daha vardır ve hiçte heyecan verici değildir. İşte bu işlem eski telefondaki verileri yeni alınan telefona taşıma işlemidir. Çünkü tüm kullanıcılar yeni bir telefona geçecekleri esnada eski telefonlarındaki kişi, ayarlar ve müzikler gibi verileri beraberinde yeni telefonuna aktarmak ister. İşlem öğrenildiğinde kullanıcılara oldukça kolay gelmektedir. Ancak işlemi gerçekleştirirken hangi araçların kullanılacağı doğru bilinmelidir. Bunların daha önceden bilinmesi ve doğru araçların kullanılması ile yedekleme ve geri yükleme işlemlerinde kolaylık sağlanır.

Bu işlemi Android bir cihazdan gerçekleştiriyorsanız cihazınızın Google hesabınıza bağlı olduğuna dikkat edin. Google hesabınıza eski cihazınızda bağlı olduğunuz ve yedeklemelerinizi yapmış olduğunuz taktirde yeni cihazınıza geçişinizde Google hesabınızı girmenizle beraber bilgilerinizin önemli bir kısmı yeni telefonunuza geçmiş bulunacak. Cihazınız Android ise cihazınızı yedeklemede ve geri yüklemede Google oldukça güzel kolaylıklar sağlamaktadır ve bu konuda oldukça önemlidir. Eski cihazınızdaki verileri yedekleme işlemini başlatmak için Ayarlar Bölümünden Yedekleme ve Sıfırlama menüsüne gidiniz. Ardından Verileri Yedekle ile Otomatik Geri Yükle seçeneklerinin aktif olduğuna ve kendi Google hesabınızın eski cihazda aktif olduğuna dikkat edin.

HABERİN DEVAMI

Şifreleri Yedekleme

Ayarlar menüsüne girerek bu işlemleri sırası ile gerçekleştirmenizin ardından bir Kablosuz Ağ bağlanmanızla beraber eski telefonunuzdaki kişileriniz gibi çeşitli ayarlarını ve bilgileriniz Google depolarına aktarılacak. Ardından yeni aldığınız cihazla da aynı Google hesabına bağlanmanızla Google sunucuları tarafından yedeklenen veriler yeni telefonunuza aktarılacak.  Başka bir yedekleme seçeneği ise Google Ayarlar aplikasyonunda bulunuyor. Google’a ayıt bu uygulama ile çeşitli web sitesi ve uygulama şifrelerinizi de yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Bu sayede yeni telefonunuza indireceğiniz uygulamalara en başta giriş yapma işleminiz ortadan kalkıyor. Google destekli uygulamaların tamamını destekleyen ve kaydeden uygulamanın ismi Smart Lock’dur. Ancak bu uygulama her ne kadar Google uygulamalarının şifrelerini yedeklese de üçüncü şahıs uygulamalarındaki şifrelerinizi yedeklemek için alternatif uygulamalara başvurmanız gerekir.  Örneğin LastPass gibi uygulamalar Smart Lock uygulaması ile aynı işlevi gerçekleştirerek şifrelerinizi aktarmanıza yardımcı olacaktır.

SMS Yedekleme

Bir diğer yedeklenmesi istenen öğe ise SMS’ler dir. Kısa mesajlar günümüzde çeşitli mesajlaşma aplikasyonlarının çıkması ile revaçta olmasa da insanların hala büyük bir çoğunluğu SMS ile mesajlaşma yöntemini kullanmaktadır. Bununda operatör şirketlerinin yapmış olduğu telefon paketlerindeki SMS miktarlarından anlayabilirsiniz. Bizde bu nedenle sizlere Kısa mesajlarınızı yedekleme yöntemini anlatacağız. Kısa mesajlar günümüzde eskise de yedeklenmeleri biraz sıkıntılıdır. SMS’leri yedeklemek için SMS Backup + uygulamasını kullanabilirsiniz, bu uygulama sayesinde SMS’leri yedeklemek kolay hale gelecek.

Bilgisayar İle Manuel Olarak Telefondaki Dosyaları Yedekleme

Eski telefonunuzdan yeni telefonunuza taşımak isteyeceğiniz şeylerin arasında kişisel bilgi ve dosyalarınızda buluna bilir. Bir bilgisayarınız var ise bu işlemi Android işletim sistemine sahip telefonlardan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken normal bir Bilgisayar içi dosya taşır gibi dosyalarınızı SD Kart veya USB kablo aracılığı ile bilgisayarda görüntüleyerek bilgisayara çekebilir ordan da aynı işlemler ile yeni telefonunuza yollayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz