Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Facebook Hesabınızı 5 Adımda Korumaya Almak

Facebook Hesabınızı 5 Adımda Korumaya Almak

Facebook’da gizliliği korumak gerçekten zor bir iş. Fakat Facebook Ayarlar kısmından facebook güvenliğinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

İnternetten kişisel bilgilerin korunması sizin birinci önceliğiniz olmalıdır. Düzenli olarak ayarlarınızı güncelleyerek güvenliğinizi bir nebze de arttırmış olur ve hesabınızı güvene alırsınız.

Keşfederek Facebook hesabımızı güvene almaya başlayalım:

Ayar Vermek

Panele gelin, en sağdaki aşağı bakan ok tuşuna tıklayın ve çıkış yapma yerinin bir üstüne bulunan Ayarlar tuşuna tıklayın.

how-to-access

1. Genel Hesap Ayarları

Bu kısımda, var olan e-postanızı görebilir, değiştirebilir hatta silebilirsiniz. Şifrenizi değiştirebilir, hesabınız için kullanıcı adı edinebilirsiniz. Hepsi sizin elinizde.

settings

 

2. Güvenlik

Üçüncü tarafın görebildiği, yani truva atı bulunan uygulamalar, bizim yaptığımız her şeyi görebilir. Bundan kendimizi korumamız gerekir.

2.1 Giriş Onayları ve Tarayıcılar

Hesabınıza giriş yapanları giriş kontrol uygulaması ile görebilirsiniz. Ayarlar kısmından Giriş Onayları kısmını onaylayarak, tanımadığınız tarayıcı, bilgisayar ve ülkelerden girenler için hem e-posta onayı hemde telefonunuza kısa mesaj onayı almasını isteyerek daha güvenli bir Facebook deneyimi kazanabilirsiniz.

security01

Bir sonraki adımımız ise son giriş yapanları gözden geçirmektir. Bu alanda, hesabınıza son giriş yapan kişileri görüntüleyebilirsiniz. Son giriş yapan bilgisayar, telefon yada tabletleri görüntüleyebilir, eğer giriş yapmış haldeyse silip şifrenizi değiştirerek korunabilirsiniz. Bu ayarlara, güvenlik kısmından ulaşabilirsiniz.

browsers

2.2 Uygulama Şifreleri

Uygulamalar bizim en büyük düşmanlarımızdan birisidir. Herhangi bir uygulamada bile Facebook şifrenizle aynı şifreyi kullanmak, hesabınızın kolaylıkla hacklenebileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden uygulama kullanırken farklı şifreler seçerek daha güvenli bir internet deneyimi sağlayabilirsiniz.

app-passwords

HABERİN DEVAMI

3. İletişim ve Arama

İletişim kısmından telefon numaranızı yazan sizi bulabiliyor. Bu yüzden sıkıntılı bir durumdur iletişim. E-postanızı ve telefon numaranızı gizlemek işe yarayacaktır. Ayarlar > Gizlilik kısmından bu tarz bilgilenizi gizleyerek hesabınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

3.1 Kimler Bana Ulaşabilir?

Daha aşağılara inerek arkadaşlık isteği yollamadan mesaj atanları engelleyebilir, yada filtre getirerek arkadaşınız olmayanların mesajlarını filtreden istediğiniz zaman rahatsız olmadan görüntüleyebilirsiniz.

fb-messages

3.2 Beni Bulabilirler mi?

Üstte anlattığımız gibi, e-posta ve telefon numaranızın ayarlarını “sadece ben” olarak ayarlarsanız, telefon numaranızı veya e posta adresinizi kim ararsa arasın sizi bulamaz.

Diğer bir seçenek ise Arama Motorlarının sizin profilinizi indexleyip indexlemeyeceği. Bu soruya hayır demeniz lazım. Google’da herkesin sizi görmesi güvenliğinizi sarsabilir.

4. Zaman Çizelgesi ve Etiketleme

Bu kısımda, insanların sizi bir fotoğraf, gönderi yada videoya etiketlesin mi etikelemesin mi diye bir soru doğuruyor.

4.1 Zaman Tünelim

Bir kişi bir fotoğraf, gönderi yada video’da sizi etiketlerse kendi profilinizin zaman tünnelinde bunu herkes görebilir. Eğer bir arkadaşınıza virüs girerse, ayıplı bir şey paylaşabilir ve sizi de bu olaya ortak edebilir. Bu yüzden utanmamak için ayarları buna göre, gizlemeniz gerekir.

fb-addthings

4.2 Etiketleme için Ayarlarını Yönetme

Sen profilini yönetebilirsin. Ayarlardan bunu deaktif ederseniz, zaman tünelinizde ne olursa olsun sizden habersiz bir şey paylaşılmaz. Bu yüzden bu tarz ayarları yapmak hem hayat kurtarıcı hemde profilinizi kirletmeden kullanmanızı sağlıyor.

5. Zaman Çizelgesi ile Güvenlik

Normal olarak profilimizi koruyabileceğimiz gibi profilimizden de gizlilik ayarı yapabilirsiniz. Beğenilen sayfalar kısmına gelip gizliliği düzenle tuşuna tıklarsanız, bu kısımda gizlemek istediğiniz sayfaları gizleyebilir ve arkadaşlarınıza beğendiğiniz sayfaları göstermek zorunda kalmazsınız.

fb-section

Son olarak, kolay ama büyük bir iş olan başkasının gözünden profilinizi görmek, başkalarının profilinizi nasıl gördüğünü anlamanız ve düzeltecek olan hatalarınızı düzeltmenizi sağlayan güzel bir yoldur. Deneyin!

TIMELINE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aciktan atamalar dedi ki:

    Çok basit ve detaylı bir anlatım olmuş teşekkürler

Yorum Yaz