Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Temmuz 2017

IPS Ekran Kullanılan Cihazlar

IPS Ekran Kullanılan Cihazlar

Günümüzde teknolojinin  Telefon ve tabletler ile yaygınlaşması ile beraber IPS ekran aramızda katılmış oldu. Telefon ve tablet satın alımlarında IPS ekran etkileyici faktörlerden biri haline gelmiştir. IPS panele sahip bir ekranın diğer ekran panellerine kıyasla ayrıcalıkları ve farkları nelerdir? Yazımızda bu detaylardan ne IPS ekranın özelliklerinden sizlere bahsedeceğiz. IPS bu teknolojinin kısaltılmış ismidir tam adı ise In plane switching’ dir.

IPS Ekran Farkları

Bu ekran teknolojisi her ne kadar mobil cihazlar olan telefon ve tabletlerde büyük oranda kullanılsa da kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Telefon ve tablet gelişip bu kadar yaygınlaşmadan önce IPS ekran paneli üst düzey monitörlerde kullanılmaktaydı. Sektörün çokça tercih ettiği teknoloji olmasının yanı sıra fiyat olarak TFT LCD ekran panellerinden fazladır. Bu teknolojinin birçok özelliği vardır bunların başında ise ekranın görüş açısı yer almaktadır. Görüş açısı kötü olan paneller dizüstü bilgisayarlarda karşılaştığımız ekrana farklı açılardan bakıldığında renklerin değişikli göstermesi sonunu karşımıza çıkarır.

IPS Ekranının Başlangıcı

IPS ekran teknolojisi 1996 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

IPS panel ekranlar çok geniş görüş açılarına sahip olurken LCD ekran paneller oldukça küçük görüş açıları mevcuttur. Marka ve Kalite farkı olarak farklılık gösteren IPS ekran paneli görüş açısı 180 derecelere kadar yükselebilmektedir. Böylece bu ekranlardan her açıdan bakıldığında istenilen netliği ve rengi almak mümkündür. Bir diğer farklılık ise standart TFT LCD ekran panellerinde 1 transistör 1 pikseli beslerken, IPS ekranlarda 2 transistör 1 pikseli beslemektedir. Fazladan transistör olması değişik açılardan bakıldığında renk kayıplarının oluşmasını engeller ve de 180 dereceye kadar tüm açılardan düzgün renk kalitesi almanızı sağlar.

HABERİN DEVAMI

Normal şartlar altında renk derinliği diğer ekranlarda 6 bit olurken, IPS ekran panellerinde bu derinlik 8 bit olmaktadır. 180 dereceye kadar renkleri bozmayan ve düzgün şekilde aktaran IPS ekranın avantajları bununla da sınırlı değildir. IPS ekranlar güneş ışı altında dahi diğer ekran teknolojilerine göre çok daha iyi bir görüntü kalitesi sunmaktadır. IPS ekranlar enerji bakımından da diğer ekranlara göre daha tasarrufludur.

IPS ekranın sıkça kullanıldığı mobil cihaz sektöründe bu ekran teknolojisini ilk Apple firması kullanmaya başlamıştır. IPS ekran bugün birçok firma tarafından tercih edilen ekran teknolojisi olmaktadır. IPS ekranın kullanımının artması ile beraber fiyatlarında düşüş olmuştur böylece kullanımı oldukça artmıştır.

Sahip olduğunuz monitör ve mobil cihazları farklı açılardan baktığınız taktirde renklerde bozulma olmaması ile monitör ve mobil cihazlarınızın IPS ekran paneline sahip olup olmadığını anlayabilirsiniz.

IPS Ekran Avantajları

  • Renk derinliği 8 bit
  • Güneş ışığı altında görüntü kaybı çok azdır.
  • Renk kaybı yaşanmaz
  • 180 dereceye kadar görüntü kaybı yaşanmaz
  • Enerji tüketimi azdır.
  • Ekrana temas olduğunda görüntüde dalgalanmalar yaşanmaz

IPS Ekran Dezavantajları

IPS ekran panelinin avantajlarının oldukça çok olmasının yanında dezavantajları oldukça azdır.

  • Mobil cihazlarda fazla elektrik tüketir

Fiyat bakımından diğer ekranlardan yüksektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz