Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

SAMP Roleplay Terimleri Nelerdir?

SAMP Roleplay Terimleri Nelerdir?

Samp dünyasında ünlü olan oyun modu Roleplay için artık öğrenmek çok kolay! Bu yazı sonunda bilgili bir roleplay oyuncusu olarak çıkmış olacaksınız. Öncelikle roleplay nedir?

SAMP Roleplay kısaca, gerçek hayat modudur. Bir karakter oluşturup tamamen ona göre özellik veriyorsunuz. Örneğin kör, engelli, psikopat, deli yada dört dörtlük dürüst bir adam tiplemesi yapabilirsiniz. Unutmayın ki ona göre rol yapacaksınız.

Oluşturacağınız karakter çalışıp para kazanabilir, legal yada illegal rol yapabilir. Her sunucuda olmazsa olmaz birlikler vardır. Legal ve illegaldir bunlar. Çete, mafya, gizli işler yapan ufak suç örgütü gibi bir çok illegal birlik, balık tutan, pizzacı dükkanı işleten yada iş adamı olan bir çok da legal rol yapan birlik vardır. Bunlara katılıp rol yapabilirsiniz.

Terimler nedir?

Samp Roleplay Terimleri şu şekilde sıralanmaktadır.

IC / OOC: IC oyun içi demektir. Oyun içinde yaptıklarınız oyun içinde kalır ve kesinlikle OOC yani oyun dışına rastlayamaz. Eğer rastlarsa, burada Mixing devreye girer.

Mixing: Bu OOC olan bilgiyi IC’e yansıtmaktır. Örneğin ben Memet, karşımdaki de Veli olsun. Bir gece oyun oynadık, Veli polis ben ise Mafyadayım. Mafyada toplantı oldu ve çok özel bilgiler edindi. Sabah okula gelip Veli’ye dedim ki “Veli bu akşam şöyle olacak.” Veli gidip bunu oyun içine yansıtıp rolü etkilerse mixing yapmış olur.

Meta Game: IC olan bilgiyi OOC’a yansıtmak. Örneğin adamın üzerinde ismi “John_Patrick” ben onu tanımama rağmen John diye görüp, tanışmadan tanıyormuş gibi yaparsam Meta Game devreye girer.

Powergame: Bu tamamen mantıksız şeylerdir. Mesela elimle kamyonu alıp aya fırlatmam gibi. Yani gerçekte olmayan şeyleri oyunda yapmaktır.

DeathMatch (DM): Oyunda sebepsizce ve emote vermeden birisine saldırmak, vurmak ve öldürmektir. Suçu ağırdır, oyundan yasaklanmaya kadar gider.

HABERİN DEVAMI

Car Jacking: Bir çok sunucuda yasaktır. Yani kafamıza göre birilerinin aracını çalmaktır.

Revenge Kill: Rol esnasında araç çarptı, fakat bunu hiçe sayıp kalkıp yolunuza devam ettiniz. İşte bu bir ceza sebebidir. Gerçekte araç çarptığında düşüp bayılırsınız, oyunda da bunu yapmanız gerekir. Hatta daha ileri gidebilir, ölme rolü yapabilirsiniz.

Fear RP: Oyunda korkusuz olmak, Mafya ve Polis gibi oluşumlara karşı kendini tanrı olarak görmektir. Örneğin mafya babası önünden geçerken ağır küfürler etmek, nasıl olsa oyun deyip ve öldüremez demektir. Çok yanlıştır ki korkmanız gerekir. Unutmayın, gerçekte mafya abilere küfür ederseniz sizi bir güzel vururlar. Şayet bir sunucuda güvenli bölge olduğundan vuramazlar.

CK: Character Kill olarak bilinir. Karakteriniz oyunda vurulduğunda ölmüş olmaz, can sıfırlanır ama yaralanmanız beklenilir. Fakat CK çok başkadır. CK, rol esnasında karakterinizin hayatını kaybetmesidir. CK olduğunuzda karakterini ölür ve bir daha geriye gelemez.

Emote: Emote /me ve /do olarak ikiye ayrılır. /me, bir şeyi yaparken ve yaptığında verilir. Yani örnek olarak; /me gülümser. yada /me gülümsüyor olarak örnek verilebilir.

/me sağ elini Johnny’e uzatarak elini sıkıca tutar ve kaldırır. gibi olurken,

/me sağ elindeki sigarasının küllerini yere doğru savuruyor. da olabilir.

/do emotesine gelirken, bir şeyin olduğunu anlatmada yardımcı olur.

/do Araba çarpmıştır. yada /do Araç yuvarlanarak pestil gibi ezilmiştir. gibisinden örnek verilebilir.

Ülkemizde rol yapmak 10+ yaş arası oynuyor olmanız demektir. Sunucu ne kadar kaliteli olursa olsun karşınıza 10 yaşındaki çocuk da çıkabilir, 25 yaşında yada daha üstü yetişkinler de çıkabilir. Egolarını kontrol edemeyen de çıkabilir, normal ve düzgün rol yapanlarda çıkabiilir. Bu yüzden siz bunu okuyorsanız seçtiğiniz sunucuya dikkat edin. Rol hayatınızda başarılar!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz