İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır.

+1 oy
Wordpress mi, Blogger mi? Hangisini seçmeliyim?
27 Şubat 2016 Webmaster kategorisinde misafir sordu

2 Cevap

0 oy
En İyi Cevap

Yılladır bu tartışma sürüyor. Blogger mi yoksa Wordpress mi diye? İşte diğer internet siteleri ne demiş bir göz atalım.

En İyi Yayın Aracı Hangisi?

WordPress

WordPress, açık kaynak bir yazılımdır yani ortalarda patron veya yarın öbür gün sizden para isteyecek kimseler yok. Ayrıca bu yayın aracı birçok programcı tarafından devamlı geliştirilmekte ve arama motorlarının isteklerine uygun olarak tasarlanmaktadır.  5 dakikalık bir kurulumdan sonra yazılarınızı internette yayınlamanız mümkün olmaktadır.

WordPress’in Avantajları

Tam kontrol: WordPress’in en önemli tercih sebebi, blog üzerinde %100 hakimiyet kurabilmenizdir. Yani dilediğiniz değişikliği istediğiniz zaman yapabilirsiniz, tabi ki yeteri kadar bilginiz varsa.

Bu durum ilk başta kulağa çok da önemli bir ayrıntıymış gibi gelmesede aslında uzun soluklu bloglar için çok önemli bir konudur. Yani blogunuz günün birinde tahmin ettiğinizden çok daha fazla bir kitleye ulaşırsa, blogunuzda ister istemez bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Birçok blogger böyle zamanlarda bloglarını Bloggerdan WordPress’e taşımak zorunda kalıyor ancak bu iş hiçte sanıldığı kadar kolay değil.

Tema Seçenekleri: Blogunuzun görselliği tabi ki çok önemlidir ancak görsellikten daha da önemli bir konu varsa o da kullanışlılıktır.

Okuyucuların blogunuzu rahat kullanabilmesi blogunuza tekrar gelmeleri için önemli bir nedendir. Yani düzgün yerleşmemiş menüler, iç içe girmiş eklentiler okuyucularınızda kötü izlenim bırakacaktır ve bu durum kullanıcı bağlılığını olumsuz yönde etkileyecektir.

WordPress sunduğu binlerce farklı ücretli veya ücretsiz tema seçeneği ile bu duruma rahatlıkla çözüm üretebilmektedir. WordPress ile dilediğiniz türde okuyucu kitlesine göre uygun tema bulabilmeniz mümkündür.

Kazanç Türleri: WordPress ile dilediğiniz yöntem ile para kazanabilmeniz mümkün yani WordPress kazanç konusunda da blog yazarlarını özgür bırakıyor. Uzun soluklu bir iş planınız varsa WordPress tam da size göre demektir.

WordPress ile yararlanabileceğiniz kazanç türleri;

  • Affilate pazarlama yani blogunuzda başka firmalara ait ürünlerin tanıtımını yapıp, sizin aracılığınız ile gerçekleşen satışlardan komisyon  almanız,
  • Banner satışları yani blogunuza koyacağınız başka firmalara ait reklamlara gerçekleşen tıklamalar ile tarafınıza yapılan ödemeler,
  • Adsense ile gerçekleşen gelirler.

WordPress’in Dezavantajları

WordPress’in diğer yayın araçlarına kıyasla en büyük dezavantajı biraz daha karmaşık olmasıdır. Yani WordPress ile bu yola baş koymaya karar verirseniz biraz araştırmacı olmanız gerekecektir. Örneğin blogunuza bir eklenti koymaya karar verdiğiniz zaman karşınıza aynı işleve sahip onlarca eklenti çıkacaktır. Blogunuz için en yararlı olanı tercih edebilmeniz için biraz araştırma yapmalısınız.

Ama bu durumun sizi korkutmasını izin vermeyin çünkü internette WordPress ile ilgili milyonlarca makale bulabilirsiniz. Yaşayacağınız her problemin cevabını internette kısa bir araştırma yaptıktan sonra bulabilirsiniz. Ayrıca WordPress’i çok fazla kurcalamadan yazılarınızı yayınlamaya devam da edebilirsiniz. Bu tercih tamamiyle size kalmış.

Blogger

Blogger, Dünyayı blog kavramı ile tanıştıran ve Google tarafından satın alınmış bir yayın aracıdır. Türkiye’de bazı dönemlerde erişimi engellenerek sansasyon yaratan Blogger, 2011 yılı itibariyle kesintisiz yayın yapmaya devam etmektedir. Blogger, Google’a ait bir firma olduğu için arama motorları açısından ne kadar doğru tasarlandığını anlatmaya gerek yok sanırım.

Blogger’ın Avantajları

Kullanım Rahatlığı: Kullanım açısından en rahat yayın aracı hiç kuşkusuz Blogger’dır. Yani Blogger ile tek düşünmeniz gereken makaleleriniz olacaktır.

Blogger, kurulduğu ilk günden bu yana her zaman kullanıcı dostu bir alt yapıya sahip olmuştur dolayısıyla Blogger kullanmayı tercih eden blog yazarları, kod dahil herhangi bir teknik detay bilmek zorunda değildirler. Hiçbir zamanda bilmek zorunda olmalarına gerek kalmayacaktır. Bu kolaylık sayesinde de Blogger üye sayısı 2 Milyona ulaşmıştır.

Google: Blogger’ı tercih ederseniz, Google’ı arkanıza aldınız demektir. Dünyanın en büyük arama motoruna ait bir blog yapısı, diğer platformlara göre her zaman bir adım önde olacaktır.

Arama motoru optimizasyonu, her blog yazarının mutlaka biraz da olsun bilmesi gereken bir konudur çünkü e-ticaret sitelerinin aksine bloglar organik sonuçlar ile okuyuculara ulaşmaktadır (Organik: Reklam vermeden arama sonuçlarında çıkmak). Organik sonuçlarda üst sıralara çıkabilmek içinse internet sitelerinin SEO uyumlu alt yapılara sahip olmaları gerekmektedir. Bu anlattıklarım doğrultusunda Google kendi servisi için nasıl bir alt yapı hazırlamıştır artık siz hayal edin.

Blogger’ın Dezavantajları

Esneklik: Blogger’ı tercih edersiniz blog yazmaya devam ettiğiniz sürece hep aynı yapıyı kullanmayı ve şablonda herhangi bir değişiklik yapmamayı kabul etmiş olursunuz.

Eklentiler: Blogger’da çok fazla eklenti bulabilmeniz mümkün değildir. Size sunulan seçeneklerden seçim yapmak zorundasınız.

Kazanç: Blogger kullanıcılarının tek kazanç kaynağı AdSense’tir. Yani blogunuzda Google’ın uygun gördüğü reklamlar gösterilir ve diğer reklam gelirlerinden daha az bir geliri kabul etmiş olursunuz.

Risk: Çok mümkün gibi gözükmesede bir gün Google blogger servisini kapatmak isterse sizin blogta çöpe gitti demektir. Daha olası bir ihtimal ise, bir gün sayın büyüklerimiz Blogger yayınını yasaklarsa, sizin blogunuz da yayından kalkmış olacaktır.

Özet:

WordPress, Blogger’a oranla biraz daha karmaşık olmasına karşın kullanıcılara sınırsız özgürlük sunmaktadır. Eğer blog yazarlığı konusunda uzun soluklu bir yola girmek istiyorsanız, biraz meraklı ve çalışkansanız, kesinlikle WordPress’i seçmenizi öneririz. Ancak sizin için tek önemli konu makalelerinizi yayınlamak ise o zaman hiç tereddüt etmeden Blogger’ı seçin deriz.

27 Şubat 2016 misafir cevapladı
27 Şubat 2016 seçti
0 oy
Blog kullanıcılarının ve internette bir blog kurarak deneyim kazanmak isteyenlerin sıkça akıllarına takılan sorulardan biridir Blogger mı? WordPress mi? sorusu.  Genellikle Blogger’ı kullananların da WordPress’i kullananların da kendilerince, kullandıkları sistemi sevme nedenleri vardır. Bu nedenler artıları ve eksileriyle gözden geçirildiğinde ortaya aşağıdaki gibi bir yorum çıkmaktadır:

Öncelikle Blogger ve WordPress’in ayrı ayrı özellikleri olan oldukça kullanışlı sistemler olduğunu belirtmek gerekir. Fakat Blogger kullanan bir kişi WordPress’e, WordPress kullanan bir kişi de çeşitli nedenlerle Blogger’a geçebilmektedir. İlk olarak Blogger’a bakacak olursak, Blogger’ın bir Google ürünü olduğunu söylemek gerekir. Bunun kullanıcılara ilk faydası, indekslenme hızının WordPress’e göre daha avantajlı olmasıdır. Blooger’ın bir diğer önemli özelliği ise, Google sayesinde güvenilirliğinin yüksekolmasıdır.  WordPress’e bakıldığında ise ilk dikkat çeken özelliği, WordPress’in bütün blog ayarlarına ulaşım izni olan bir sistem sunmasıdır. Bu özelliği ile “WordPress saf yaratıcılığı sunmaktadır” demek yanlış olmaz. Buna ilaveten WordPress’in diğer önemli özelliği ise çok fazla tema seçeneği sunmasıdır. Buraya kadar değinilen genel özellikler, Blogger mı? WordPress mi? sorusunun yanıtını veya kullanıcıların neden birinden diğerine geçme ihtiyacı hissettiklerini açıklamaya yetmemektedir. Bunun için biraz daha ayrıntıya inmek gerekir.

Blogger mı? WordPress mi? sorusunun yanıtı aslında kullanıcının yapmak istediklerinden dolayı bu iki blog sisteminden birinin, diğerinden daha kullanışlı olmasına neden olmaktadır. Blogger’ı biraz daha ayrıntılı incelediğimizde, ekstradan domain ve host’a gereksiniminin olmaması dikkat çekmektedir. Yani Blogger bu hizmetleri ücretsiz olarak kullanıcıya sağlamaktadır. Fakat Blogger bu hizmetleri ücretsiz verirken, blogun tüm özelliklerine erişim hakkını kullanıcıya vermemektedir. Yani Blogger tam anlamıyla bir “blog sistemi” olarak tasarlanmıştır.  Bu özellik WordPress’te ise tam tersidir. WordPress’e her ne kadar blog sistemi dense de aslında bir içerik yönetim sistemi olduğundan dolayı, sistemin bütün ayarlarına ulaşma olanağı kullanıcının elinin altındadır. Örneğin, Blogger kullanan bir kişi eğer bir blog’dan daha fazlasını yapmak istiyorsa, o zaman Blogger ona yetmeyecektir.

Blogger mı? WordPress mi? sorusunun yanıtı için WordPress’in bir blog’tan daha fazlası için özellikler sunması bir artı gibi görünse de, WordPress’in bu sınırsız özellikleri sadece özel bir hosting hizmeti alındığında açıktır. WordPress.com üzerinden açılan bir blog hesabında bu tema vb. değişikliklerin yapılabilmesi için ücret ödemek gerekmektedir. Bu, WordPress’in en olumsuz yanıdır. Bu açıdan Blogger, eğer kullanıcı kod yazmayı biliyorsa, hiçbir ücret ödemeden blog içinde değişiklik yapılmasına izin vermektedir. Blogger kullanıp, kod yazmayı bilmeyen birçok kişi ise blogunu geliştirmek için internette birçok sitede paylaşılan ücretsiz html kodlarını kullanarak sitesini geliştirebilir.

Blogger mı? WordPress mi? sorusun en kısa yanıtını şöyle vermek en doğrusudur: Her iki blog sistemi de diğerine göre artılara ve eksilere sahiptir. Fakat hangisinin daha kullanışlı olduğunu aslında kullanıcının gelecekte yapmak istedikleri belirler. Blogger temel olarak blog amaçlıdır. WordPress ise hem blog hem normal bir site, hatta daha da fazlasını, oluşturabilecek özellikte bir sistem sunar. Blogger ücretsiz, WordPress’in ise tema geliştirmeleri ücretlidir. Blogger ve WordPres’in bütün bu özellikleri kullanıcıların hedefleriyle birleştiğinde, Blogger mı? WordPress mi? sorusunun tek bir yanıtının olmadığı ve yanıtın kullanıcıdan kullanıcıya değişkenlik göstereceği ortaya çıkmaktadır.
27 Şubat 2016 misafir cevapladı
Derdinizin dermanı bizde... Sorunuzu sorarak my2tech platformundaki kullanıcılardan yardım alabilir, işinizi hızlıca halledebilirsiniz!

38 soru
52 cevap
2 yorum
5 üye