Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2017

Veri Yürütme Engellemesi Açma-Kapatma

Veri Yürütme Engellemesi Açma-Kapatma

Bazı programları açmak için Veri Yürütme Engellemesi sizler için sorun yaratabiliyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, Veri Yürütme Engellemesi Açma ve Kapatmayı göstereceğim.

Öncelikle, Komut Konsolunu açacağız. Başlat > Çalıştır CMD dedikten sonra siyah bir ekran açılacak. Bu ekrana, alttaki kodlardan birisini yazacaksınız.

Veri Yürütme Engellemesini açmak için: bcdedit /set {current} nx AlwaysOn

Veri Yürütme Engellemesini kapatmak için: bcdedit /set {current} nx AlwaysOff

Böylece Veri Yürütme Engellemesini açıp yada kapatmış oluyorsunuz.

Veri yürütme engellemesinin işlevi nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), kötü niyetli kod kullanarak güvenlik açığından yararlanma olaylarına karşı korunmaya yardımcı olmak amacıyla bellek üzerinde ek denetimler yapan bir donanım ve yazılım teknolojisi kümesidir. Windows Server 2003 Service Pack 1’de DEP hem donanım, hem de yazılım tarafından uygulanır.

Donanım tarafından uygulanan DEP

Donanım tarafından uygulanan DEP, konum açıkça yürütülebilir kod içermediği takdirde bir işlemdeki tüm bellek konumlarını yürütülemez olarak işaretler. Yürütülemez bellek konumlarına kod ekleme ve bu konumlarda kod yürütme girişiminde bulunan bir saldırı sınıfı vardır. DEP, saldırıları izleyerek ve bir özel durum oluşturarak bu saldırıların önlenmesine yardımcı olur.

Donanım tarafından uygulanan DEP, belleği, kodun o bellekten yürütülmemesi gerektiğini belirten öznitelikle işaretlemesi için işlemci donanımını kullanır. DEP, “sanal bellek sayfası başına” temelinde, genellikle bellek sayfasını işaretlemek için sayfa tablosu girdisinde (PTE) bir biti değiştirerek işlev görür.

DEP’nin fiili donanım uygulaması ve sanal bellek sayfasının işaretlenmesi, işlemci mimarisine göre değişir. Ancak, donanım tarafından uygulanan DEP’yi destekleyen işlemciler, kod uygun öznitelik ayarıyla işaretlenmiş bir sayfadan çalıştırıldığı zaman, bir özel durum oluşturabilmektedir.

HABERİN DEVAMI

Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel Corporation, DEP ile uyumlu olan Windows uyumlu mimarileri tanımlamış ve piyasaya sunmuştur.

Windows Server 2003 Service Pack 1’in 32 bitlik sürümleri, AMD tarafından tanımlandığı gibi yürütmesiz sayfa koruması (NX) işlemci özelliğini veya Intel tarafından Yürütmeyi Devre Dışı Bırak biti (XD) olarak tanımlanan özelliği kullanır. Bu işlemci özelliklerini kullanmak için, işlemci Fiziksel Adres Uzantısı (PAE) modunda çalışıyor olmalıdır. Windows’un 64 bitlik sürümleri, 64 bit uzantılı işlemcilerde NX veya XD işlemci özelliğini ve IPF işlemcilerinde erişim hakları sayfa tablosu girdisi (PTE) alanının bazı değerlerini kullanır.

Gelecekteki tüm 32 bitlik ve 64 bitlik işlemcilerin, donanım tarafından uygulanan DEP için destek sağlayacağı umulmaktadır. Microsoft, DEP teknolojilerinin kullanımını ve gelişimini teşvik etmek için işlemci satıcılarıyla çalışmaya devam etmektedir.

Yazılım tarafından uygulanan DEP

Windows Server 2003 Service Pack 1’e ek bir DEP güvenlik denetimi grubu eklenmiştir. Yazılım tarafından uygulanan DEP olarak bilinen bu denetimler, Windows’da özel durum işleme mekanizmalarının güvenlik açıklarından yararlanma olaylarını azaltmak üzere tasarlanmıştır. Yazılım tarafından uygulanan DEP, Windows Server 2003 Service Pack 1’i çalıştırabilen herhangi bir işlemcide çalışır. Yazılım tarafından uygulanan DEP, varsayılan olarak, işlemcinin donanım tarafından uygulanan DEP yeteneklerini dikkate almaksızın, yalnızca sınırlı sistem ikililerini korur.

Bu özellik kimler için geçerlidir?

Uygulama ve sürücü geliştiricilerinin, DEP’yi ve bir destekleme platformunda yazılım çalıştırmanın gerektirdiklerini bilmeleri gerekir. Tam zamanında (JIT) kodu üreten veya varsayılan işlem yığınından bellek çalıştıran uygulamaların, DEP gereksinimlerine dikkat etmeleri gerekir.

Sürücü geliştiricileri, donanım tarafından uygulanan DEP’yi destekleyen platformlardaki PAE modu konusunda bilgi sahibi olmaya teşvik edilir. Windows Server 2003, Standard Edition Service Pack 1 çalıştıran sistemlerde PAE modu davranışı, sürücü uyumluluğunu artırmak için değiştirilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz