Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Haziran 2017

Windows 10 Rezerve Simgesi Gelmedi Hatası Çözümü

Windows 10 Rezerve Simgesi Gelmedi Hatası Çözümü

Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için görev çubuğundaki bildirim alanında (tarih – saat’in bulunduğu alan) “Windows 10’u Alın”  açıklamasına sahip bir simge belirdi. Bu simge’ye tıklayarak Windows 10 yükseltmesi için rezervasyon yapabiliyor ve Windows 10 kullanıcılara sunulduğunda ücretsiz olarak yükseltebiliyorsunuz. Bu simgenin zaten çıktığı kullanıcılar ve bu makaleyi okuyarak çıkaran kullanıcılar alt satırdaki bağlantıya tıklayarak Windows 10’a nasıl rezervasyon yapılacağını öğrenebilirler.

Windows 10 Yükseltmesi Nasıl Rezerve Edilir?

“Windows 10’u Alın (Windows 10 Rezerve)” Simgesini Getirmek İçin Sahip Olmanız ve Olmamanız Gerekenler

 • Bilgisayarınızda Windows 8.1 ya da Windows 7 Service Pack 1 yüklü olmalı. (Yüklü değil ise yüklemelisiniz.)
 • “Windows Update” açık ve “Güncelleştirmeleri Otomatik Olarak Yükle” seçeneği aktif olmalı.Windows Update’i nasıl açacağınızı bilmiyorsanız:
  Ayarlar > Denetim Masası > Windows Update yolunu takip ederek Windows Update Ayarları penceresini açabilir ve resimdeki gibi ayarlayabilirsiniz. (Windows 8’de denenmiştir. Windows 7’de de benzer bir yol ile ayarları yapabilirsiniz.)
 • Windows lisansınız orjinal olmalı.
 • Windows sürümleriniz, Windows 8 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Enterprise, ya da Windows RT/RT 8.1 sürümlerinden biri ise rezervasyon yapamazsınız. Yani saydığımız Windows sürümleri bu teklife açık değil.

Eğer işletim sisteminiz yukarıdaki kriterlere uygun olduğu halde “Windows 10’u Alın” simgesi çıkmamış ise aşağıdaki işlemleri uygulayarak çıkarabilirsiniz. Simgeyi çıkarmak için 2 yöntem var. Biz 1. yöntemi denedik ve sorunsuz bir şekilde simgemize kavuştuk.

1. YÖNTEM

 1. Masaüstünde yeni bir metin belgesi oluşturun. (Sağ Tuş > Yeni > Metin Belgesi)
 2. Aşağıda yazdığımız kodu kopyalayıp oluşturduğunuz metin belgesine yapıştırın.
  REG QUERY "HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentversionAppCompatFlagsUpgradeExperienceIndicators" /v UpgEx | findstr UpgEx
  if "%errorlevel%" == "0" GOTO RunGWX
  reg add "HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionAppCompatFlagsAppraiser" /v UtcOnetimeSend /t REG_DWORD /d 1 /f
  schtasks /run /TN "MicrosoftWindowsApplication ExperienceMicrosoft Compatibility Appraiser"
  :CompatCheckRunning
  schtasks /query /TN "MicrosoftWindowsApplication ExperienceMicrosoft Compatibility Appraiser"
  schtasks /query /TN "MicrosoftWindowsApplication ExperienceMicrosoft Compatibility Appraiser" | findstr Ready
  if NOT "%errorlevel%" == "0" ping localhost >nul &goto :CompatCheckRunning
  :RunGWX
  schtasks /run /TN "MicrosoftWindowsSetupgwxrefreshgwxconfig"
 3. Dosya > Farklı Kaydet seçeneği ile ReserveWin10.cmd adıyla C: dizinine kaydedin. İsim birebir aynı, uzantısı da görüldüğü gibi .cmd olmalı. Eğer not defteri kullanıyorsanız Kayıt Türü‘nü “Tüm Dosyalar” olarak işaretlemelisiniz. Aşağıdaki resmi birebir uygulayabilirsiniz.
 4. Ya da 1., 2. ve 3. adımı atlayarak hazır ReserveWin10.cmd dosyasını hemen alt satırda paylaştığım bağlantıdan indirebilirsiniz.
  ReserveWin10.cmd İndir
 5. Komut satırını yönetici olarak açın. Windows 7 kullanıcıları Başlat menüsünde, Windows 8 kullanıcıları Metro Arayüzünde “CMD” yazarak aratabilir çıkan komut satırı üzerinde Sağ Tuş > Yönetici Olarak Çalıştır diyerek komut satırını açabilir. Aşağıdaki resimde Windows 8’de nasıl yapılacağını görebilirsiniz.
 6. Son adımda az önce oluşturduğumuz “ReserveWin10.cmd” dosyasını komut satırında çalıştırmalıyız. Bunun için komut satırına bu komutu yapıştırıp Enter’a basın: C:ReserveWin10.cmd ya da C:/ReserveWin10.cmd (İkisi arasındaki fark C:’den sonraki ” (Ters Bölü)” ve “/ (Bölü)” işaretleridir. İkisi de kullanılabilir.)

İşlem yaklaşık olarak 10 Dk. – 30 Dk. arasında sürüyor. Bu sürede komut satırında işlem ile ilgili yazılar çıkacaktır. Eğer komut satırında yapılan işlem başarısız olursa (“Failed” gibi bir mesaj çıkarsa) aşağıdaki güncelleştirmelerin yüklü olduğundan emin olun:

Windows 7 Service Pack 1 kullanıcıları için:

 • KB3035583 (Windows 7 32-Bit için İndir) (Windows 7 64-Bit için İndir)
 • KB2952664 (Windows 7 32-Bit için İndir) (Windows 7 64-Bit için İndir)
HABERİN DEVAMI

Windows 8.1 kullanıcıları için:

 • KB3035583 (Windows 8.1 32-Bit için İndir) (Windows 8.1 64-Bit için İndir)
 • KB2976978

Yukarıdaki güncellemelerin sisteminizde yüklü olup olmadığını görmek için “Komut Satırı“nı tekrar “Yönetici Olarak” çalıştırın. (Bu nokta çok önemli. Eğer komut satırını yönetici olarak değil de normal şekilde çalıştırırsanız yetki hatası verecektir.) Daha sonra “Komut Satırı“na sırasıyla aşağıdaki kodları yapıştırın.

Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ortak adım:

dism /online /get-packages | findstr 3035583

Aşağıdaki gibi bir yanıt almalısınız. Eğer farklı bir yanıt aldıysanız güncelleme yüklü değil demektir.

Sadece Windows 8.1 kullanıcıları için:

dism /online /get-packages | findstr 2976978

Yukarıdaki gibi “Package Identity” ile başlayan, güncelleme isminin (KB2976978) yer aldığı bir mesaj almalısınız.

Sadece Windows 7 SP1 kullanıcıları için:

dism /online /get-packages | findstr 2952664

Yine yukarıdaki gibi “Package Identity” ile başlayan, güncelleme isminin (KB2952664) yer aldığı bir mesaj almalısınız. Eğer bu mesajları almıyorsanız güncellemeler yüklü değildir. Bu güncellemeler yüklenmeden Windows 10 rezervasyonunu yapamazsınız.

2. YÖNTEM

 1. Ayarlar > Denetim Masası > Windows Update yolunu takip ederek “Windows Update” ayarları penceresini açın.
 2. Sol alttaki “Yüklü Güncelleştirmeler” bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan pencedereki arama kutucuğunu kullanarak “KB3035583” (Tırnaklar olmadan) güncelleştirmesini bulun ve Sağ Tuş > Kaldır yolunu izleyerek kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 4. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra tekrar Windows Update ayarlarına gidin. “Güncelleştirmeleri Denetle” bağlantısına tıklayın. Bulunan güncelleştirmeler (Az önce sildiğiniz KB3035583 güncelleştirmesi de bulunacaktır.) gösterilecek ve altında “Güncelleştirmeleri Yükle” butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak bulunan güncelleştirmeleri yükleyin.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

[23.06.2015 tarihli güncelleme] Eğer yukarıdaki yöntemlerle simge gelmediyse 3. Yöntemi ve 4. Yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri karşılaşılan çeşitli sorunlar doğrultusunda yazıya ekledik.

3. Yöntem

 1. Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Görev Zamanlayıcı yolunu takip ederek Görev Zamanlayıcı’yı açın.
 2. Görev Zamanlayıcı Kitaplığı > Microsoft > Windows > Setup > GWXTriggers dizinini açın. “Refreshgwxconfig-B”yi seçin ve sağ menüdeki “Çalıştır” seçeneğine tıklayın. Bu dizinleri açmak ve komutu çalıştırmak için aşağıya eklediğim resimlerdeki her klasörün yanında bulunan küçük “Ok” işaretlerine tıklayın.

4. Yöntem

Bu yöntem Microsoft destek forumunda Microsoft Moderatör‘ü tarafından paylaşılmıştır.

 1. Aşağıdaki bağlantıdan “Win10fix_full.zip” dosyasını indirin.
  http://www.indir.eu/indir/win10fix_full.242/
 2. İndirdiğiniz sıkıştırılmış .zip dosyasındaki “win10fix_full.bat” dosyasını dışarı çıkarın.
 3. Dosyayı dışarı çıkardıktan sonra dosya üzerinde “Sağ Tuş > Yönetici Olarak Çalıştır” yöntemini kullanarak Yönetici İzinleri ile dosyayı çalıştırın. (Yönetici olarak çalıştırmanız mecburidir.)

İşletim sisteminiz uygunsa Windows 10 Rezerve simgesi aşağıdaki gibi bildirim alanında görünecektir.

Eğer tüm yöntemleri denediğiniz halde “Windows 10 Rezervasyon Bildirimi (Simgesi)” gelmediyse;

Cihazınız bir etki alanının (Ağ’ın) üyesi ise bu etki alanından (Ağ’dan) çıkarın ve “Yerel Çalışma Grubu“na ekleyin ve adımları tekrar deneyin.

Biz, 1. Yöntemi deneyerek Windows 10 rezerve simgesini getirdik. İnternette 2., 3. ve 4. Yöntemleri deneyerek de bu simgeye sahip olan kullanıcıların yorumları mevcut. Çok büyük ihtimalle bu 4 yöntemden biri işinize yarayacaktır.

 

Kaynak: [Çözüm] Windows 10 Rezerve Simgesi Gelmedi, Nasıl Getirilir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz